szukaj
Muzeum Jana Kasprowicza - kultura - muzeum - Zakopane

Muzeum Jana Kasprowicza

muzeum

Trasa
Zapisz
ZADZWOŃ
WWW

Mapa
Zakopane
Harenda 12a

Otwarte · Zamykamy o 15:30
Poniedziałek
Zamknięte

Wtorek
9:00 - 16:00

Środa
9:00 - 16:00

Czwartek
9:00 - 16:00

Piątek
9:00 - 16:00

Sobota
10:00 - 15:30

Niedziela
10:00 - 15:30


poza sezonem czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:15 - 15:15
Facebook
E-mail

Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem

Na początku XX w. Zakopane było bardzo modnym miejscem dla artystów, naukowców, lekarzy, a nawet działaczy politycznych jednym z nich był Jan Kasprowicz (1869-1926). Znany przede wszystkim jako młodopolski poeta (autor takich zbiorów wierszy, jak Krzak dzikiej róży czy Księga ubogich), a także jako tłumacz literatury angielskiej, francuskiej i niemieckiej, dramatopisarz i recenzent teatralny.
 
Kasprowicz był nie tylko znanym poetą i szanowanym profesorem Uniwersytetu Lwowskiego, ale i wesołym towarzyszem wieczorów w zakopiańskich kawiarniach, w których bywał ze Stefanem Żeromskim, Leopoldem Staffem czy Witkacym.
 
Kasprowicz bywał w Zakopanem wielokrotnie, a kiedy w 1923 r. kupił willę na Harendzie osiadł tutaj na stałe. Zamieszkał w niej wraz ze swoją żoną, Marią z domu Bunin. Jego willa na Harendzie – a od 1950 r. muzeum jemu poświęcone, znajduje się w połowie drogi między Zakopanem a Poroninem. Willę zbudowano na stromym zboczu, u stóp którego przepływa potok Zakopianka. Dom na Harendzie wybudował w 1920 r. góral Jan Kluś Fudala z przeznaczeniem na pensjonat. Niedługo potem sprzedał go angielskiej malarce Winifred Cooper, a od niej dom odkupił Kasprowicz. Założenie willi opiera się na wzorach typowej chałupy góralskiej z sienią (pokój stołowy) na osi wejścia, „izbą czarną” (salonik) po lewej i „izbą białą” (sypialnia) po prawej stronie.

W pokojach muzeum utworzonego przez Marię Kasprowiczową eksponowane są pamiątki po poecie i jego rodzinie: rękopisy, fotografie, obrazy, książki, meble. Wnętrza mieszkalne zachowano w takim stanie, w jakim pozostawiła je zmarła w 1968 r. żona poety. W salonie zwracają uwagę portrety Kasprowiczów malowane pastelami przez Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz maska pośmiertna poety autorstwa Stanisława Gąsienicy-Sobczaka Johyma. Na ścianach pokoi można podziwiać dzieła znanych artystów z przełomu wieków, m.in. Leona Wyczółkowskiego, Kazimierza Sichulskiego i Tymona Niesiołowskiego. W dawnej bibliotece poety umieszczono galerię obrazów Władysława Jarockiego, malarza i profesora ASP w Krakowie, zięcia Kasprowicza.

Obok willi, pośród drzew, znajduje się granitowe Mauzoleum, gdzie spoczywają Maria i Jan Kasprowiczowie.

Galeria zdjęć (4)
Muzeum Jana Kasprowicza - kultura - muzeum - Zakopane
Muzeum Jana Kasprowicza - kultura - muzeum - Zakopane
Muzeum Jana Kasprowicza - kultura - muzeum - Zakopane
Muzeum Jana Kasprowicza - kultura - muzeum - Zakopane


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Muzeum Jana Kasprowicza
Zakopane, Harenda 12a