szukaj
Muzeum Kornela Makuszyńskiego - kultura - muzeum - Zakopane

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

muzeum

Trasa
Zapisz
ZADZWOŃ
WWW

Mapa
Zakopane
Tetmajera 15

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

NIECZYNNE DO ODWOŁANIA

znajduje się w willi Opolanka, gdzie państwo Makuszyńscy mieszkali w czasie niemal corocznych letnich i zimowych pobytów w Zakopanem, a po drugiej wojnie osiedlili się na stałe. Dla zwiedzających udostępniono liczne utwory pisarza, zbiory rękopisów, korespondencję, wycinki z czasopism, fotografie oraz dzieła sztuki, a także gipsowy odlew jego ręki.

To, co dzisiaj znajduje się w Muzeum, jest zaledwie cząstką dorobku pisarza - kolekcjonera dzieł sztuki i przyjaciela wielu wybitnych artystów. Muzeum powstało w roku 1966 ze zbiorów ofiarowanych społeczeństwu przez Janinę Gluzińską-Makuszyńską (1896-1972) wdowę po pisarzu. W latach trzydziestych powstały najbardziej popularne książki dla dzieci i młodzieży: Przygody Koziołka Matołka, O dwóch takich co ukradli księżyc, Przyjaciel wesołego diabła, Skrzydlaty chłopiec, Szatan z siódmej klasy, List z tamtego świata. Praca pisarska Kornela Makuszyńskiego przeplatała się z działalnością dziennikarską. 

Zbiory Muzeum obejmują księgozbiór, złożony z kolejnych wydań utworów pisarza, piśmiennictwo historycznoliterackie o jego twórczości oraz literaturę pamiętnikarską. Archiwum pisarza to nie tylko rękopisy samego Makuszyńskiego, ale i bogaty zbiór listów od wybitnych literatów, malarzy, muzyków, ludzi teatru, uczonych, polityków, a także obfita korespondencja od czytelników. Archiwum uzupełniają wycinki prasowe i zbiór fotografii.

Na zbiór dzieł sztuki znajdujący się w mieszkaniu składają się obrazy i rzeźby znanych polskich artystów, projekty ilustracji do książek Makuszyńskiego, zabytkowe meble przeważnie w stylu biedermeier, miniatury, dawna tkanina artystyczna (dywan wschodni, modlitewnik perski, parawan japoński), liczne dzieła dawnej sztuki użytkowej, jak lampy, zegary, szkło polskie i francuskie, porcelana chińska, angielska, saska, miśnieńska.

Przed budynkiem stoi pomnik pisarza wraz z figurką Koziołka Matołka – bohatera jego bajek.
Galeria zdjęć (3)
Muzeum Kornela Makuszyńskiego - kultura - muzeum - Zakopane
Muzeum Kornela Makuszyńskiego - kultura - muzeum - Zakopane
Muzeum Kornela Makuszyńskiego - kultura - muzeum - Zakopane


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Muzeum Kornela Makuszyńskiego
Zakopane, Tetmajera 15