szukaj
Jezioro Orawskie - ciekawe miejsca - ciekawe miejsce - Namestovo

Jezioro Orawskie

ciekawe miejsce

Trasa
Zapisz

Mapa
Namestovo

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Jezioro orawskie

Z Zakopanego jest blisko nie tylko w góry. Niesamowitą gratką dla miłośników sportów wodnych jest położone około 45 km od polskich Tatr wielkie Jezioro Orawskie. Rozciąga się malowniczo na tle gór. Jest to największy akwen wodny w północnej Słowacji. Przy powstaniu zbiornika zalano kilka wsi, ale na szczęście nie wszystkie atrakcje historyczne zostały zatopione. W Námestovie zobaczymy typową słowacką zabudowę: miasteczko na prowincji z niewielkimi budynkami i kościołem. Tutaj również popływamy na rowerach wodnych, pożyczymy łódkę lub kajak.

Kolejnym przystankiem w podróży wzdłuż brzegu jeziora jest przystań statków wycieczkowych (bilety 4 i 3 euro). W kilkadziesiąt minut dopłyniemy na wyspę ( Slanicka Wyspa Sztuki), która zachwyci zarówno dorosłych jak i dzieci. Znajduje się tu barokowy kościół, który został zamieniony w muzeum, stary cmentarz, były grobowiec w którym zobaczymy ekspozycję historii zatopionych gmin i budowy Orawskiej Zapory Wodnej. Na wyspie spędzimy około pół godziny, po tym czasie turyści wracają „na ląd”.

Zwiedzając okolice Jeziora Orawskiego koniecznie trzeba wejść na tamę. Naszym oczom ukaże się przepiękny widok na okolicę, a w wodzie ławice ryb. Przejazd przez tamę nie jest możliwy, należy ją objechać, by za chwile znaleźć się po drugiej stronie jeziora.

Miłośnicy wędkarstwa kupią pozwolenie na łowienie ryb w sklepie, w centrum Namestova lub na polach namiotowych i kampingach (koszt  około 18 euro / doba, niezbędna jest polska karta wędkarska).
 
Jak wiadomo nie samym zwiedzaniem człowiek żyje. Wokół jeziora usytuowanych jest wiele kempingów jak chociażby Stará Hora, który leży około 2 km od centrum Námestowa. Czynny jest od 01.05. do 31.10. Turyści mają do dyspozycji bufety, kawiarnie, wypożyczalnie rowerów wodnych i plac zabaw dla dzieci. Czworonożni przyjaciele są mile widziani.
Kolejnym miejscem wartym uwagi jest osada domkowa Kotva. Tu czas spędzimy grając w bilard, futbol stołowy czy w tenisa. Oczywiście wypożyczalni sprzętu sportowego i tu nie brakuje. Do wyboru jest szereg innych miejsc, w których możemy odpocząć przed kolejnymi przygodami.

Atrakcją okolicy jest także najcenniejszy zabytek ziemi orawskiej – Zamek Orawa. Znajduje się w odległości około 35 km od Jabłonki. Górujący nad domami i drzewami, umiejscowiony na skale, robi ogromne wrażenie. W małych grupach, pod okiem przewodnika poznamy historie zamku, obejrzymy salę rycerską, cytadele. W trakcie zwiedzania pokonamy setki schodów, więc jeśli wybieramy się z małym dzieckiem zalecane jest nosidełko.

Kolejny relaks zapewni nam park termalny w Orawicy. Obiekt jest czynny przez cały rok, a zabawę gwarantuje jacuzzi, grzyb wodny, baseny z ciepłą wodą. W pobliżu znajduje się stacja narciarska Meander Skipark Orawice (zimą możliwość zakupu łączonych karnetów).

Lubiący większe wyzwania też znajdą coś dla siebie. Podwyższony poziom adrenaliny dostarczy nam rzeka Orawa, która wypływa z jeziora. Dzięki temu, że ma charakter górski możemy na niej spróbować kajakarstwa górskiego. Miłośnicy nart wodnych, windsurfingu i jachtingu również nie będą się nudzić. W umiejscowionych wokół jeziora kempingach wypożyczymy niezbędne sprzęty, by móc cieszyć się przygodą.

Z racji, że nie ma tłumów można wędrować szlakami podziwiając widoki na Tatry i Babią Górę.
Będąc w Zakopanem warto zaplanować wycieczkę w te rejony Podhala.
Galeria zdjęć (5)
Jezioro Orawskie - ciekawe miejsca - ciekawe miejsce - Namestovo
Jezioro Orawskie - ciekawe miejsca - ciekawe miejsce - Namestovo
Jezioro Orawskie - ciekawe miejsca - ciekawe miejsce - Namestovo
Jezioro Orawskie - ciekawe miejsca - ciekawe miejsce - Namestovo
Jezioro Orawskie - ciekawe miejsca - ciekawe miejsce - Namestovo


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Jezioro Orawskie
Namestovo,