szukaj
Spichlerz. Zamoyscy i ich dzieło - kultura - muzeum - Zakopane

Spichlerz. Zamoyscy i ich dzieło

muzeum

Trasa
Zapisz
ZADZWOŃ
WWW

Mapa
Zakopane
Kuźnice

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Spichlerz. Zamoyscy i ich dzieło - ekspozycja poświęcona jest rodzinie Zamoyskich. Kuźnice to miejsce szczególnie związane z historią degradacji przyrody tatrzańskiej, ale także z historią jej ochrony i uratowania od całkowitego zniszczenia. Kolejni właściciele tego terenu stopniowo zmieniali swoje nastawienie do Tatr – początkowo postrzegając te góry jako miejsce, gdzie można pomnażać majątek i eksploatować zasoby przyrodnicze, by następnie zrozumieć, że najważniejsze jest zachowanie bogactw przyrody dla przyszłych pokoleń. Ta zmiana nastawienia dokonała się głównie dzięki działalności hrabiego Władysława Zamoyskiego, który w 1889 roku nabył dobra Zakopiańskie i stał się głównym gospodarzem po północnej stronie masywu. Gdy w latach 2003–2005 Tatrzański Park Narodowy został w imieniu Skarbu Państwa zarządcą zespołu dworko-parkowego w Kuźnicach, nie zapomniał o rodzinie Zamoyskich i postanowił upamiętnić jej zasługi dla Tatr i Zakopanego.

Wystawę urządzono w zabytkowym Spichlerzu. Budynek ten został wybudowany przez hr. Zamoyskiego około 1895 roku. Stanowił magazyn zboża dla gospodarstwa kuźnickiego i szkoły prowadzonej przez matkę hrabiego – generałową Jadwigę Zamoyską.

Po odremontowaniu Spichlerza TPN rozpoczął prace nad stworzeniem wystawy. Ekspozycję udostępniono dla zwiedzających w 2008 roku.
Galeria zdjęć (2)
Spichlerz. Zamoyscy i ich dzieło - kultura - muzeum - Zakopane
Spichlerz. Zamoyscy i ich dzieło - kultura - muzeum - Zakopane


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Spichlerz. Zamoyscy i ich dzieło
Zakopane, Kuźnice