szukaj
Przełęcz Krzyżne - szczyty - szczyt - Tatry

Przełęcz Krzyżne

szczyt

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Przełęcz Krzyżne


Przełęcz Krzyżne jest punktem finalnym Orlej Perci, celem wielu górskich wypraw, szczególnie że jej dostępność sprzyja organizowaniu wycieczek zarówno z Doliny Pięciu Stawów, jak i z Doliny Gąsiennicowej. Leży na wysokości 2112m n.p.m. i sąsiaduje z Małym Wołoszynem oraz Kopą nad Krzyżnem. Prowadzi stąd dalszy szlak wzdłuż Orlej Perci do Skrajnego i Zadniego Granatu.

Trasa z Doliny Pięciu Stawów Polskich jest krótsza od tej z Hali Gąsienicowej, ale równie męcząca. Ekspozycja może być problemem, ale latem polecana jest nawet niedoświadczonym turystom.

Rejon: Tatry Wysokie
Punkt wyjścia: Schronisko PTTK Morskie Oko (albo Palenica Białczańska)
Trudności: męczące podejście i ekspozycja
Czas przejścia: około 2 godz. 20 min (z Palenicy Białczańskiej 5,30 godz.) w jedną stronę
Długość trasy: 3,5 km (z Palenicy Białczańskiej około 10,4 km.)
Kolor szlaku: niebieski, żółty
Dojazd: busem lub samochodem do Palenicy Białczańskiej, stamtąd do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich pieszo.

Opis trasy do schroniska w tzw. "Piątce" znajduje się tutaj.

W Dolinie Pięciu Stawów Polskich


Naszą wyprawę rozpoczynamy w okolicy schroniska w „Piątce”. Niebieskim szlakiem mijamy Przedni Staw, później idziemy wzdłuż brzegu Wielkiego Stawu. Naszą drogę zostawiamy na drugim rozwidleniu i przechodzimy na trasę znakowaną na żółto. Na moment robi się stromo, chwilę później trawersujemy progiem Dolinki Buczynowej. Momenty zmęczenia są dobrym pretekstem do przystanku i podziwiania z góry Siklawicy oraz Granatów.

Szlak Buczynowe Turnie - Krzyżne

Kawałek dalej szlak skręca w lewo, kosodrzewina zmienia się w zbocze porośnięte trawą. Idziemy wąską, kamienną ścieżką. Podejście może wydawać się monotonne i męczące, dlatego warto rozglądać się i cieszyć oko pięknymi panoramami. Przechodzimy między Żlebem pod Krzyżnem a Szerokim Żlebem Buczynowym.
Od Dolinki Buczynowej na Krzyżne wchodzimy po około 50 minutach.

Przełęcz Krzyżne


Z Przełęczy Krzyżne widoczna jest m.in. Dolina Pięciu Stawów Polskich, Dolina Pańszczycy, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Cubryna oraz w oddali Babia Góra.

Zejście z Przełęczy Krzyżne


Z przełęczy możemy zejść tą samą drogą do schroniska w „Piątce”, co zajmie niecałe 2 godz., żółtym szlakiem można zejść do schroniska PTTK Murowaniec (około 2 godz. 20 min.) lub czerwono znakowaną trasą pójść w stronę Skrajnego Granatu a później do Murowańca. Ta ostatnia opcja jest najtrudniejsza i przebiega przez fragment Orlej Perci. Przejście jej może zająć niecałe 5 godz.

Ciekawostki


•    Nazwa Krzyżne pochodzi od położenia w miejscu, w którym krzyżują się trzy grzbiety. Przełęcz nazywana jest też Krzyżem Polskim lub Krzyżem Wołoszyńskim.
•    Towarzystwo Tatrzańskie najpierw w Dolinie Waksmundzkiej (około rok 1875), a później na równi powyżej siodła przełęczy na wysokości około 2135 m n.p.m. wybudowało kamienną chatkę, dzięki której stały się popularne wycieczki połączone z oglądaniem wschodu słońca. Chata była używana do 1915 roku. Dziś widoczne są fragmenty jej murów.
 
Galeria zdjęć (5)
Przełęcz Krzyżne - szczyty - szczyt - Tatry
Przełęcz Krzyżne - szczyty - szczyt - Tatry
Przełęcz Krzyżne - szczyty - szczyt - Tatry
Przełęcz Krzyżne - szczyty - szczyt - Tatry
Przełęcz Krzyżne - szczyty - szczyt - Tatry


POLECAMY
copyright © 2022 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Przełęcz Krzyżne
Tatry,